Mohli by hrát počítačové hry nebo lítat po venku, místo toho pomáhají

Mohli by hrát počítačové hry nebo lítat po venku, místo toho pomáhají

Řeč je o mladých dobrovolnících. Je jim čtrnáct až dvacet let, momentálně mají prázdniny a mohli by dělat, cokoli je napadne – chodit na koupaliště, dívat se na seriály, hrát hry nebo si vydělávat na brigádách. Oni ale raději tahají v horku stoly, staví stany, uklízí nebo běhají po městě a rozdávají letáčky – bez odměny. Proč dělají něco, co se v dnešní době příliš často nevidí a co z toho mají? Na to jsme se zeptali na festivalu Svátek čaje tří ze čtyřiceti dobrovolníků.

Za Martinem Brázdou přišli z dobrovolnické organizace do školy. „Zeptali se nás, jestli chceme něco změnit u nás ve městě, popřípadě i v celém kraji, nebo dokonce i jednou v republice,“ popisuje nadšeně Martin, jak to všechno začalo. „Ptali se nás, zda se chceme zapojit do spojování Českého a polského Těšína a navazování přátelství mezi českou a polskou kulturou. Několik z nás se toho ve škole chytilo a já jsem se toho pokusil chytit poněkud víc,“ dodává s tím, že je to jeho už více než čtvrtá dobrovolnická akce.

Markéta Malá se dobrovolnické činnosti věnuje už pět let. „Baví mě, že je tu spousta lidí, se kterými si můžu rozumět a možností, které v budoucnu využiji,“ říká Markéta, kterou doplňuje Lukáš Polák. „Zajímavé je poznávání toho druhého jazyka, bavili jsme se o slovíčkách, porovnávali jsme je. Když člověk pozná ty různé lidi, z různých koutů republiky a světa, tak zjistí, že jsou fajn a v podstatě stejní jako my. Ta spolupráce je na tom všem asi nejlepší věc,“ překřikují se a doplňují nadšeně dobrovolníci. „Když jde člověk dělat práci dobrovolně, tak ji jde dělat, protože ji chce dělat a protože ho baví,“ dodává Martin.

Mladé dobrovolníky nezastaví ani rozdílnost mezi polským a českým jazykem. Někteří z nich dochází na hodiny polštiny, aby spolupráce se zahraničními dobrovolníky byla co nejjednodušší, a když je problém, zapojí angličtinu.

A v čem přesně tedy spočívá jejich práce na festivalu? „Naše práce je tady na festivalu rozdělena do čtyř odvětví, a to je technická, propagační, informační a programová skupina,“ upřesňuje Martin. To všechno zahrnuje starost o ozvučení, postavení stanů, laviček, úklid, informování návštěvníků, propagování akce ve městě, křičení do megafonů nebo připravování programů a workshopů. Mladí dobrovolníci se prostě nezastaví, ale úsměv na tváři jim nechybí, ani když musí přenášet těžké stoly a lavice mnohokrát z místa na místo.

Pokud se chceš také zapojit, zkontaktuj nás na info(zavináč)petrklichelp.cz.

Poděl se o svůj názor