Novinky ze SADovského CAMPU

Novinky ze SADovského CAMPU

V sobotu 9. 8. 2015 byla zahájena druhá edice campu pro mládež z České republiky a Polska, pro všechny mladé lidi, kteří se semkli projektem Slezské akademie demokracie. Ten rozvíjí aktivní mládež z Katowic, Českého Těšína, Karviné, Cieszyna i Ostravy. Zde v Górkach Wielkych hledají společně nové nápady pro své budoucí projekty a záměry.

Předešlý ročník campu dal vzniknout mnoha úspěšným projektům, které se zabývají lidskými právy a multikulturalitou v zastoupení Amnesty International, středoškolskou kulturou v podobě Majálesu, sportem jako například Vodácký camp, výměnami mládeže. Můžeme říci, že tento inkubátor projektů a kreativců pokrývá rovnoměrně veškeré oblasti studentských a mládežnických činností ve Slezsku.

V minulém roce nás na campu navštívili politici z obou zemí – Kateřina Konečná a Jerzy Buzek. Proběhly dvě debaty na téma „Práce politika“ a účastníci se mohli dotazovat na vše, co je z této oblasti zajímá.

Tento rok jsme se rozhodli prodiskutovat druhou stranu místní politiky v našich krajích. Především často zmiňovanou a předvolebními sliby proklamovanou korupci. V neděli se našim speciálním hostem stal Janusz Konieczny, který nám představil práci aktivního občana a bojovníka za transparentnější radnice. Jako zástupce Nadačního fondu proti korupci nám představil metody a praxi, kterou používá k odhalování netransparentního chování politických subjektů. Seznámil nás s již otevřenými kauzami a prakticky nám předvedl postup při ověřování informací, které napomáhají korupci odhalit.  „Nečekala jsem, že je tolik možností, jak získat informace ohledně vnitřního fungování města a že takovéto právo jako občan mám. Díky těmto informacím se můžu rozhodnout, zda bych se chtěla v budoucnu uplatnit i v samotné politice a kandidovat ve volbách“, říká Marcela Střešnáková o setkání s Januszem Koniecznym.

Poté jsme lehce vpluli do tématu Aktivní občan, který se stává aktivní i politicky. Ptali jsme se účastníků:

Jaký má být politik? Jeho důležité vlastnosti.

Mrtvý, reálný, ambiciózní, vizionář, uctivý, charizmatický, suchý, žena, skutečný, aby dělal to, co má dělat a doopravdy to dělal, to co dělá by měl dělat v nejlepších zájmech, kreativec, inovátor, hrdý na svou práci, měl by mít čisté svědomí, soutěživý, vyspaný, důvěryhodný, tvrdohlavý, výřečný, respektuhodný, cílevědomý, milionářská mysl, vůdce, reprezentativní, moudrý, sebevědomý.

Z jakého důvodu se stává občan politicky aktivní?

Pro peníze, nespokojenost, moc, ženy, slávu, více lajku, seberealizaci, osobní rozvoj, sociální status, nadvládu, aby se mu lépe žilo, pro změnu okolí, prosazení názorů, být ve vedení, pro politickou imunitu, pro vyjednávací sílu, pro prosazení svých zájmů, pro chtíč být politikem, pro kontakty, manipulaci s informacemi.

4  naši  účastníci z 20 by se v budoucnu chtělo stát aktivními politiky a toto jsou důvody proč:

Iwo Zajac: „Protože jsem zjistil, že v Katowicích je toho hodně, co změnit. Chtěl bych, aby bylo toto město na lepší úrovni. Cítím se patriotem. Chtěl bych změnu pro lidi mého věku, lepší organizaci škol a využívání potenciálu mladých lidi, kteří mají spoustu nových nápadů a často se o ně nikdo nezajímá. Nehledí se na potřeby a problémy mladých lidi. Chtěl bych přeorganizovat město.“

Piotrek Oczkowski:  „Z důvodu možnosti změny věci k lepšímu, kterou máš pouze jako politik a ne jako běžný obyvatel.“

Ondřej Suchánek: „Chtěl bych řídit vesnici nebo malé město.  Kdybych byl starostou, snažil bych se vést ho lepším směrem.“

Na závěr jsme si teoreticky prošli pravidla toho, jak založit spolek či politickou stranu/hnutí. Vzhledem k tomu, že spolek nemusí být pouze politicky aktivní a především proto, že může zaštítit projekty účastníků SADu, zkusili jsme si jej nanečisto založit, s cílem převzetí větší zodpovědnosti za nové projekty.

Poděl se o svůj názor