Těšínský „Svátek čaje“ – víkend s čajem v hlavní roli

Těšínský „Svátek čaje“ – víkend s čajem v hlavní roli

Letos už poosmé se těšínským Zámeckým vrchem a jeho okolím ponese vůně čajů z celého světa, zvuky a ozvěny exotických hudebních nástrojů, ovládaných mistry ve svém oboru, halas dětí i dospělých. Ve dnech 2 – 3. Července Vás znovu zveme zakusit atmosféru neobyčejného multikulturálního festivalu, který se během let stal opravdovou oázou všech milovníků čaje, jeho kultury, milovníků hudby, cestování – všech, kteří touží se rozvíjet, objevovat nové a dělit se o to s ostatními. Festival je otevřen každému, každý rok projdou branami festivalu lidé rozličného věku, vyznání a světonázoru. Hledáme a tvoříme to, co nás spojuje. Pohoda, přátelská atmosféra, kde každý může být sám sebou a společná vášeň pro věc je jednou z devíz, kterou se můžeme pyšnit a kterou naši návštěvníci nejvíce oceňují. Tam rozhodně nesmíte chybět.

Letos organizátoři znovu nabízí širokou paletu čajových degustací, připravených pro vás čajovými mistry z Čech, Polska i Slovenska, workshopů, koncertů a cestovatelských setkání. Můžete se těšit například na workshop starodávné čínské hry Go, nebo workshop, ve kterém se naučíte rozeznávat a používat tradiční bylinky. Milovníky pohybu uvedeme do tajů akrojógy a tai-chi a poznáme Falun Gong, dosud nepříliš známou formu čínského meditačního cvičení, usilující o rozvoj člověka. Po úspěšné loňské premiéře se letos opět otevírá Dětská zóna. V neobvyklém prostředí mongolské jurty si děti zkusí balet, vydají na pouť krajinou hudby s Člověkem POM POM, kde si vyzkouší hru na nejrůznější hudební nástroje. Pro malé i velké bude v dětské zóně připraven mimojiné i cyklus příběhů, bajek i pověstí z celého světa, protože jsou příběhy, které stojí za to vyprávět!

Hlavním tématem letošních cestovatelských setkání na Svátku čaje je „Cesta“. Závan čerstvých zpráv z  Latinské Ameriky k nám přivezou reportéři Maria Hawranek a Szymon Opryszek a přiblíží nám život ve společenstvích, která boří stereotypy. Joanna Lipowczan a Bartosz Malinowski budou vyprávět o své 1 700 kilometrů dlouhé pouti Himálajem bez pomoci nosičů a průvodců a o tom, jaké to je učinit rozhodnutí, a s důvěrou se vydat vstříc neznámému.

I letos bude Svátek čaje mít tu čest hostit Živou knihovnu. Jedná se o unikátní projekt, který si klade za cíl odbourat stereotypy v nás. Hosté vystupují jako živé knihy k „zapůjčení“, v průběhu 30 minut odpovídají na zvídavé otázky „čtenáře“ a vypráví své nezvyklé životní osudy. Živou knihovnu organizujeme jako jediní v regionu.

Z koncertů se návštěvníci mohou těšit například na „Baśnie Ludów Ziemi“ – hudebně-poetický projekt, který posluchače vezme na výlet mimo prostor a čas. Kamila Domin nám zase nabídne léčivou koupel ve zvucích tibetských gongů. To vše v prostorách rotundy z 11. století. To ovšem není zdaleka vše. Informace o dalším programu organizátoři už brzy uveřejní na internetových stránkách festivalu: www.svatekcaje.cz.

Vstupné na festival činí 100,- Kč na jeden festivalový den. Cena zahrnuje vstup na všechny festivalové akce. Děti do 12 let mají vstup zdarma. Prostor Zámeckého vrchu zůstane i nadále přístupný veřejnosti. Vstupenky bude možné zakoupit v čajovně Laja na Zámeckém vrchu a u vybraných partnerů. Více informací již brzy na našich internetových stránkách.

Jak už jsme předeslali, „Svátek čaje“, to nejsou jen koncerty a přednášky, ale setkání všech milovníků tohoto znamenitého nápoje a přátelské atmosféry. „Myslím, že Baśnie Ludów Ziemi budou pecka, plus nezaměnitelná přátelská atmosféra a jako vždy moře čaje a inspirující setkání,“ zve na festival programová ředitelka festivalu Mariola Kluzová. Velmi se těšíme na Vás a na energii, kterou obohatíte festival.

Organizátoři: Fundacja Laja, Petrklíč help o. s., Opowiadamy o świecie

Partneři: DDM Český Těšín, Zamek Cieszyn

Poděl se o svůj názor