Svátek čaje je multikulturní festival, který se od roku 2009 pravidelně koná v Těšíně. Návštěvníci se mohou těšit na širokou paletu čajových degustací, připravených čajovými mistry z Čech, Polska i Slovenska, workshopů, koncertů a cestovatelských setkání, kterými je provedou ti největší nadšenci.

Setkání překračující hranice, festival překonávající rozdíly

Odhaluj různorodost světa čaje, rozmanitost jeho chutí, vůní a barev. Čaj je nápojem rozehřívajícím srdce, u čaje začíná setkání. Toto setkání je rozhovorem, výměnou pohledů, myšlenek, zajímavostí světa. Svátek čaje vychází z potřeby podívat se na sebe a na druhou osobu, podělit se o svou vášeň, sdílet to, co je důležité.

Více než čaj

Kultura pití čaje, umění, zaujetí světem, empatie vůči druhým, osobní rozvoj – to jsou prvky, které spojujeme v přípravě programu každého dalšího ročníku festivalu. Každý rok zveme čajové mistry, umělce, řemeslníky, nadšené lidi, kteří jsou ochotni podělit se o své znalosti a zkušenosti během workshopů, přednášek a diskusí.

Buď změnou, kterou chceš ve světě vidět

Základem festivalu je myšlenka otevřenosti vůči jiným lidem a vzájemná úcta. Chceme vytvořit prostor, kde se každý bude cítit bezpečně a v pohodě. V rámci festivalu pořádáme Živou knihovnu. Staráme se o potřeby osob se zdravotním postižením.

Naše planeta je náš domov

Věříme, že péče o dobro planety je povinností každého člověka, proto uvádíme a propagujeme ekologické aktivity. Během festivalu pořádáme workshopy zaměřené na recyklaci a bezezbytkové hospodářství. Jsme festivalem bez plastů. Abychom omezili množství odpadků, dostává každý účastník se vstupenkou i keramickou čajovou degustační misku.

Přes hranice

Festival se koná na Zámeckém vrchu v Těšíně.

Těšín je město plné kouzla, obklopené horami, které se nachází na polsko-české hranici, je místem setkávání zemí a kultur. Stojí za to ho navštívit, zejména v červnu, kdy se Zámecký vrch zazelená a květy rozkvetou. Zde na hranici se mohou občané různých zemí setkat u šálku dobrého čaje a pohovořit si o tom, co je spojuje.

Přijď se podívat

Účast na festivalu ti umožní zažít jedinečnou atmosféru, plnou radosti, otevřenosti a tepla. Vnoříš se do chuti a vůní nejkvalitnějších čajů. Budeš odpočívat a dobiješ se pozitivní energií. Potkáš nadšené lidi. Čeká na tebe celá řada ochutnávek, workshopů, koncertů a uměleckých akcí. Uvidíme se v Těšíně!

Těšíme se na Vás na tradičním místě – nádvoří zámku Cieszyn!