Projekt buduje schopnost partnerů zapojit se do všech geografických oblastí od místní až po evropskou a umožňuje partnerům, kteří se s nadnárodními aktivitami teprve seznamují, aby poznali hodnoty této formy učení. Partneři získají více pravomocí, jednotliví účastníci vybraní partnery budou mít prospěch z důležité příležitosti profesního rozvoje. Mladí lidé z partnerských lokalit budou mít prospěch z rozšířené nabídky vyplývající z pilotování a zavádění nových metodik získaných ze zapojení, sdílení a učení se s partnery.

The objectives of the project are to increase the partner and participant expertise and knowledge, enable through transnational co-operation the ability to share, learn and pilot new ideas and with active dissemination share the lessons widely beyond the partnership at both general and key target audience level (for example other youth sector providers, young people, politicians, decision makers).

Mainstream piloted new ideas, use new skills to enhance the learning offer to young people at partner level, develop new project ideas and partnerships to ensure sustainability.

Plánované výstupy

Programe of 7 short-term joint-staff training events hosted in Czech Republic, Ireland, Romania, Serbia, Sweden & UK (2) to enable staff / volunteers to build their skills and knowledge in the area of social enterprise;
https://www.facebook.com/watch/?v=292745535495556

Identify new ideas and pilot these approaches in their own pilot activity and report back their learning;
https://youthsocialenterprise.eu/newsletter/

Create and publish a Good Practice Guide with 14 case studies identified by course participants and use this a tool to widely disseminate;